Gydytojas skyrė echoskopiją – kaip jai pasiruošti?
Echoskopija – tai tyrimas, skiriamas nustatyti ar patvirtinti tam tikrų vidaus organų sutrikimus (pavyzdžiui, inkstų akmenligę). Jis nėra chirurginis, nesukelia skausmo ar kito šalutinio poveikio, todėl jo nereiktų bijoti. Vis dėlto šiam tyrimui reiktų pasiruošti. Ką daryti procedūros išvakarėse ir tą dieną, kai jums yra paskirtas echoskopinis tyrimas?
Echoskopija Kaune ar kitame mieste jums atliks gydytojas, vadinamas echoskopuotoju. Gydytojų, atliekančių echoskopiją, Kaune yra daug, todėl jei šią procedūrą esate siunčiamas atlikti pas konkretų specialistą, prieš tai reiktų pasidomėti būsimo jūsų echoskopuotojo patirtimi. Tai svarbu, nes echoskopijos rezultatai labai priklauso nuo to, kas šį tyrimą atlieka: tai, ką patyręs echoskopuotojas gali pastebėti tyrimo metu, mažiau patirties turinčiam specialistui gali pasirodyti visiškai nereikšminga. Ir atvirkščiai: kartais jauni specialistai be reikalo išgąsdina pacientą, echoskopijos metu „pamatę“ tai, ko iš tikrųjų nėra. Jeigu įtariate, kad echoskopiją atlikęs specialistas gali turėti mažai kompetencijos, galite kreiptis į privačią kliniką, kad išgirstumėte antrąja nuomonę.
Jei jau pasidomėjote savo būsimu gydytoju, turėkite omenyje, kad prieš echoskopiją reikia tinkamai pasiruošti: svarbu ne tik dėvėti patogius ir laisvus, lengvai pakeliamus drabužius, bet ir tinkamai maitintis bent jau echoskopijos išvakarėse. Reikia vengti nesveiko, dujas skatinančio susidaryti maisto ir gazuotų gėrimų. Dažniausiai echoskopija atliekama pirmoje dienos pusėje, todėl tyrimo dieną negalima nieko valgyti ar gerti, šlapintis. Taip pat negalima rūkyti, nes dėl čiulpimo efekto paciento skrandis gali pradėti išskirti sultis, išsiskiriančias valgymo metu, o tai apsunkintų tyrimą ir sumažintų jo patikimumą.
Vieną valandą prieš tyrimą pacientui reikia išgerti nuo keturių iki šešių stiklinių vandens, nes tyrimo metu šlapimo pūslė turi būti pilna. Pilna šlapimo pūslė echoskopijos tyrimo metu ne tik padeda geriau apžiūrėti pačią pūslę, bet ir kitus vidaus organus: gimdą, prostatą, kiaušides. Prieš prostatos echoskopiją taip pat reiktų išvalyti žarnyną (atlikti klizmą).
Echoskopija padeda anksti nustatyti rimtus paciento vidaus organų sutrikimus ir leidžia pradėti taikyti konkrečius gydymo metodus. Žinoma, svarbu į gydytojus kreiptis kuo anksčiau, nes net geriausi specialistai niekuo negalės padėti, jei pacientas į juos kreipsis per vėlai. Echoskopija padeda nustatyti tokius vidaus organų sutrikimus, kaip inkstų akmenys, tulžies pūslės akmenligė, apendicitas, cista, kraujagyslių pokyčiai, vidaus organų padidėjimas. Bene dažniausiai šis tyrimas atliekamas nėščiosioms moterims – jų vaisiaus vystymuisi ir augimui stebėti.