Kuperozė ir kapiliarų šalinimas

Kapiliarų šalinimasKuperozė – tai veido kraujagyslių išryškėjimas, išsiplėtimas, dažniausiai pasitaikantis šviesią ir jautrią odą turintiems žmonėms. Nemaloniausia šios ligos pasekmė – sutrūkinėję kapiliarai, dėl kurių veidas „nusidažo“ raudonu voratinkliu. Nors dermatologijos klinikos siūlo daug būdų kovoti su šios ligos pasekmėmis – gydymą intensyvia pulsuojančia šviesa, kapiliarų šalinimą lazeriu ir kitus metodus – pirmiausia reiktų stengtis vengti veiksnių, sukeliančių kuperozę.

Norint kuo labiau sumažinti kuperozės ir ją lydinčio kapiliarų šalinimo riziką, reikia labai atidžiai prižiūrėti ne tik savo odą, bet ir visą organizmą. Vienas iš faktorių, skatinančių kuperozę – aukštas kraujo spaudimas, todėl jį reikia nuolat stebėti ir reguliuoti, vengti spaudimą „keliančių“ veiksnių, pavyzdžiui, kofeino. Taip pat reiktų į savo valgiaraštį įtraukti kuo daugiau kapiliarus „iš vidaus“ stiprinančių maisto produktų: žuvies, pieno, pomidorų, erškėtuogių, lapinių ir ankštinių daržovių, špinatų. Kuperozės profilaktikai labai svarbus ir saulės spindulių, soliariumo, pirties vengimas.

Didžiausią riziką susirgti kuperoze turi priklausomybę alkoholiui turintys, labai aukštoje ar itin žemoje temperatūroje dirbantys žmonės, karšto ir aštraus maisto mėgėjai, plonos ir jautrios odos savininkai. Žinoma, kai kurių išvardintų veiksnių sunku išvengti – tikrai ne kiekvienas gali pakeisti darbą vien dėl to, kad reikia dirbti odai nepalankioje temperatūroje; odos storio ir tipo taip pat nepasirinksi.

Pastebėjus pirmuosius kuperozės požymius, geriausia kapiliarų šalinimo alternatyva gali tapti kosmetika, skirta išoriniam kapiliarų stiprinimui (su vitaminais C ir E) ir maskavimui. Išryškėjusius kapiliarus puikiai maskuoja kosmetinės priemonės, turinčios žalio atspalvio. Priemonių, savo sudėtyje turinčių alkoholio, į kuperozę linkusiems žmonėms reikia vengti.

Jei manote, kad kapiliarų šalinimo procedūros išvengti vis dėlto nepavyks (oda nuolat raudonuoja, kapiliarai sparčiai plečiasi), geriausia tam rinktis patikimą metodą – lazerį. Lazeris priverčia sulipti išsiplėtusių kraujagyslių sieneles ir jas pasišalinti iš organizmo, bet nepažeidžia aplink jas esančių sveikų audinių.

Kapiliarų šalinimas lazeriu atliekamas odos klinikoje prižiūrint specialistui. Nors procedūra nėra skausminga, jos metu jaučiamas daliai pacientų nemalonus odos pulsavimas. Siekiant sumažinti nemalonius pojūčius, lazerinių procedūrų metu oda gali būti atvėsinama specialia šaldymo sistema arba nuskausminamuoju kremu. Po procedūros ne tik išnyksta veido raudonis, bet ir oda tampa pastebimai lygesnė.

Ne trumpiau nei mėnesį prieš procedūrą pacientui negalima degintis saulėje ar soliariume. Po procedūros taip pat privalu vengti tikros ar dirbtinės saulės spindulių.

Vienos kapiliarų šalinimo procedūros gali nepakakti tiems pacientams, kurie sutrūkinėjusius kapiliarus nori pašalinti nuo didelio odos ploto arba kurių kraujagyslių tinklas yra labai tankus. Nors išgydyti kraujagyslių dariniai neatsinaujina, naujose odos vietose gali pradėti plėstis ir trūkinėti kitos kraujagyslės. Taip nutinka, jei pacientas ir toliau nevengia kuperozę sukėlusių veiksnių arba jų išvengti negali (pavyzdžiui, jei liga genetiškai paveldėta).