Higiena ir priežiūra svarbiausias dantų implantų ilgaamžiškumo faktorius
Implantai – tai tvirti metaliniai varžteliai, pakeičiantys natūralias dantų šaknis jas praradus. Dantų implantai įsriegiami į žandikaulį ir su juo tvirtai suauga, ant jų pritvirtinamos dantų karūnėlės – protezai, kurie atlieka dantų funkciją. Jeigu dantų implantavimas atliekamas pagal visas taisykles, praeina net keletas mėnesių, kol ant į žmogaus žandikaulį įsriegtų dantų implantų pritvirtinami protezai. Tiek šiuo „laukimo“ laikotarpiu, tiek po protezavimo reikia atidžiai prižiūrėti ir pačius implantus, ir visą burnos ertmę, antraip gali prasidėti uždegimas arba implantai nebeatliks savo funkcijos.
Svarviausia gera higiena
Svarbiausia tinkamos dantų implantų priežiūros priežastis – ne paties implanto, o jį supančios kaulinės medžiagos – žandikaulio – irimas. Implantas yra pagamintas iš tvirtos medžiagos (dažniausiai titano), todėl jam suirti beveik „nėra šansų“. Tuo tarpu implantą supantis kaulas yra atviresnis pažeidimams. Jį reikia saugoti nuo tokių dantų ir dantenų ligų, kaip periodontitas ir periimplantitas. Tinkamiausias būdas tai padaryti – bent keletą kartų per dieną tinkamai valyti ne tik dantų karūnėles, bet ir dantenas, liežuvį, vidinę skruostų pusę. Tai reiktų daryti minkštu šepetėliu, jei reikia – ir skalavimo skysčiu. Ypatingai atidžiai reikia valyti zoną, esančią aplinkui dantenų liniją.
Dantų implantams ir ant jų tvirtinamoms karūnėlėms labiausiai kenkia dantų apnašos, kurios kaupiasi tarpdančiuose. Dantų siūlas – nepamainomas įrankis nešiojantiems implantus. Vaistinėse ir internetinėse parduotuvėse galima įsigyti ir specialiai dantų implantams valyti skirtų dantų šepetėlių (pavyzdžiui, vadinamųjų „vieno danties šepetėlių“), ir dantų siūlo, ir kitų priemonių. Jų galite teirautis ir savo odontologijos klinikoje.
Reguliarūs apsilanymai pas implantologą
Dar vienas svarbus dantų implantų priežiūros aspektas – reguliarus tikrinimas, ar jie (jų sudedamosios dalys) nepradėjo judėti. Kilus bent menkiausiam įtarimui, kad implantas darosi nestabilus, reiktų nedelsiant kreiptis į savo implantologą. Taip pat į jį reiktų kreiptis, jeigu pradėjote jausti skausmą kramtant, negalite sukąsti dantų.
Siekiant dantų implantais džiaugtis kuo ilgiau, reiktų vengti labai kieto maisto (nevirtų morkų, irisų, gabalėliais supakuoto cukraus ir t. t.), nes jis gali pažeisti implantą, jį įbrėžti ar net nulaužti. Reiktų atsisakyti ir labai lipnaus, tąsaus maisto (pavyzdžiui, karamelės). Jei implantas ar danties karūnėlė vis dėlto nuskilo, pasistenkite nepamesti atitrūkusios dalies ir kartu su ja keliaukite tiesiai pas savo implantologą. Kalbant apie kitus maisto ir gėrimų vartojimo apribojimus nešiojant dantų implantus, reiktų vengti kartu valgyti karštą ir šaltą maistą (pavyzdžiui, gerti kavą su ledais ar karštą patiekalą užsigerti atšaldytais vaisvandeniais), nes dėl temperatūrų skirtumo implantas gali įskilti.
Nešiojantys dantų implantus ir aktyviai sportuojantys turėtų pasirūpinti ir specialiomis dantų kapomis, apsaugančiomis dantis. Jei naktimis griežiate dantimis, reikalinga ir papildoma apsauginė kapa miego metu, nes dantų griežimas yra bene labiausiai implantams ir protezams kenkiantis veiksnys.