Kaulo priauginimo procedūra. Kada ir kaip atliekama?

Burnos chirurginės operacijosKaulo priauginimo procedūra reikalinga tada, kai norima atlikti dantų implantaciją, bet žandikaulyje nėra pakankamai kaulo. Turbūt žinote, kad danties implantas – tai sraigtelio pavidalo darinys, kuris yra įsukamas į žandikaulį tam, kad atstotų naujojo danties šaknį. Savaime suprantama, tam, kad implantacijos procedūra būtų sėkminga, reikia, kad būtų pakankamai kaulo (kitaip implanto nebus įmanoma įtvirtinti; kitaip jis neprigis).

Bet pirmiausia aptarkime priežastis, kodėl kaulo aukštis bei plotis gali sumažėti. Visų pirma, jei netenkama dantų ir nieko nedaroma jiems atstatyti, kaulas nebėra tinkamai stimuliuojamas ir po truputį tirpsta. Antra, kaulas nyksta ir tada, jei klibantys dantys nėra pakankamai ilgai išraunami. Trečia, tai gali būti ir cistų ar auglių pašalinimo operacijų pasekmė. Galiausiai, dalies kaulo galima netekti ir įvairių traumų metu, taip pat dėl periodonto patologijų bei nesugydytų dantų šaknų kanalų.

Deja, būtent dėl nepakankamo kaulo aukščio bei pločio kai kuriems pacientams dantų implantacija negali būti iš karto atliekama. Pirmasis žingsnis – kaulo priauginimas. Ši procedūra gali būti atliekama įvairiose žandikaulio vietose. Operacijos metu naudojamas iš donorinės srities paimtas kaulas ar kaulo pakaitalas, taip pat biologiškai suderinamos, savaime ištirpstančios membranos. Vienas didesnių kaulo priauginimo procedūros privalumų yra tas, kad kaulo pakaitalais ne tik atstatomas defektas, bet sudaromos sąlygos organizmui kaulą atstatyti pačiam (galiausiai procedūros metu naudotos medžiagos virsta tikru kaulu). Kai po procedūros praeina pakankamai laiko, galima ir dantų implantacija.

Procedūra yra pakankamai greita ir neskausminga (atliekama vietinė nejautra). Visgi kaulo priauginimas – nedidelė operacija, tad, kaip ir po kiekvienos operacijos, keletą dienų gali būti juntamas nedidelis diskomfortas (pavyzdžiui, kraujavimas, tinimas, skausmas). Jei grįžus namo dantenos vis dar nestipriai kraujuoja, galite pusvalandžiui užsidėti marlės tamponėlį. Kartais kraujavimas nesiliauja dėl per aukšto kraujospūdžio – jį reikia sunormalizuoti. Tinimą mažina šalti kompresai (paprastai po operacijos duodami šalčio maišeliai, tad ateinančias dvi paras su pertraukomis šaldykite žaizdą iš išorinės pusės). Skausmui malšinti galite naudoti įprastus nuskausminamuosius, kuriuos turite namie (išskyrus Aspiriną); žinoma, jei skausmo nėra, vaistų gerti nereikia. Maždaug 3-4 valandas po operacijos nepatariama ką nors valgyti (taip pat visą dieną būtina vengti karštų valgių bei gėrimų). Būtina gerti daug skysčių. Kitas 2-3 savaites geriausia maitintis minkštais, lengvai sukramtomais produktais. Operacijos dieną reikia vengti fizinio krūvio. Itin didelį pavojų kelia rūkymas – jis žalingas ne tik tą dieną, kai buvo atlikta operacija, bet ir pooperaciniu periodu, kadangi trukdo tinkamai sugyti žaizdai bei suaugti kaului (bent dviem mėnesiams rūkymo reikėtų atsisakyti). Jei pooperaciniai simptomai yra pernelyg stiprūs (pavyzdžiui, pakyla temperatūra, o nei tinimas, nei kraujavimas nemažėja), būtina kreiptis į jus gydžiusį odontologą.