Vandens kokybė Lietuvoje

vandens kokybė Lietuvoje

Šiame straipsnyje aptarsime vandens kokybę Lietuvoje ir kaip išvengti nekokybiško vandens.

Lietuvoje, skirtinguose miestuose – skirtinga ir vandens kokybė. Nors ir šalis maža, tačiau vandens gręžiniai iš kurių imamas geriamas vanduo signalizuoja skirtingus aliarmus. Tai gali pasireikšti nemaloniu vandens kvapu ir skoniu, kalkėmis ant buitinių prietaisų.

Vandens tyrimai

Norint užtikrinti geriamojo vandens kokybę, reikėtų atlikti jo tyrimus. Juo galima nustatyti kiek vandenyje yra kenksmingų medžiagų, kokios problemos kelia tų kenksmingų medžiagų gausumą, kokia yra vandens būklė. Pagal šiuos tyrimus, jums ekspertai suteiks rekomendacijas ir patarimus, koks vandens valymo filtras jums labiausiai tinka.

Vandens kokybė labai svarbu

Požeminės kilmės vandenys yra laikomi aukštos kokybės. Tokį vandenį galima atrasti nedaugelyje šalių, tarp kurių yra ir Lietuva. Tačiau, tai yra natūralus požeminės kilmės vanduo, kuris sąveikauja su esančiais uolienų sluoksniais, kurie vandenį praturtina tam tikromis medžiagomis. Tai yra: amonis, geležis, sieros vandenilis, manganas, nitritai vandenyje. Šios medžiagos pasireiškia nemaloniu vandens kvapu ir skoniu.

Taip pat Lietuvos kaimuose nėra centralizuotos vandentiekio sistemos. Taigi, žmonės vandenį naudoja iš šachtinių šulinių kurių vanduo dažniausiai yra užterštas nitratais ir nustatoma neleistina mikrobinė tarša. Lietuvos didmiesčiuose situacija yra kitokia. Geriamasis vanduo yra išgaunamas iš vandenviečių gręžinių, tada tiekiamas į vandens gerinimo įrenginius, kur pašalinama geležis, manganas, taip pat sumažinamas ir vandens drumstumas. Toliau vanduo keliauja į švaraus vandens rezervuarą, o iš jo siurbliais – pas vartotoją.

Tačiau, norint išspręsti nekokybiško vandens problemą, pasitelkiamos tam tikros valymo priemonės. Viena iš jų yra – Axal druska . Tai yra minkštinimo druska, kuri yra naudojama vandens filtrų regeneracijai. 

Kaip valyti vandenį

Toksinių analičių vertės parodo vandens užterštumą nuodingomis sveikatai kenksmingomis medžiagomis. Šios medžiagos, kurių yra gausu geriamajame vandenyje gali turėti neigiamų pasekmių žmogaus sveikatai, taip pat bloginti vandens savybes. Jų kiekis ir nukrypimai priklauso nuo vietinių gamtinių veiksnių ir nuo išorinės taršos. Todėl vandens valymas yra būtinas, norint turėti švarų ir sveiką vandenį!

Vandens valymas yra ypač aktualus tiems, kurie yra išsikasę savo tvenkinį ar šulinį. Tam, kad tai padaryti reikia pasitelkti filtrų pagalba. Jie skirstomi į dvi grupes: vandens minkštinimo filtras ir vandens nugeležinimo filtras. Šie filtrai padeda atsikratyti nemalonaus kvapo ir skonio, kalkių ir nuosėdų ant buitinių prietaisų, sustabdo kenksmingų medžiagų patekimą į vandenį.

Vandens nugeležinimo filtras veikia oksidacijos principu, kuris išvalo vandenį nuo: mangano, sieros vandenilio, geležies, amonio. Apsaugo vandenį nuo nemalonaus kvapo ir skonio.

Vandens minkštinimo filtras sudarytas iš druskos, kuri minkština ir išvalo vandenį, nuo tokių kenksmingų medžiagų, kaip: nitritu ir nitratu, išsprendžia kieto vandens problemas.