|

Kai reikia mokytis vaikščioti iš naujo

Reabilitacijos centras daugeliui asocijuojasi su įstaiga, kurioje gydomi nuo alkoholio, narkotikų ar kitų medžiagų priklausomi pacientai. Iš tikrųjų taip vadinama tik viena iš reabilitacijos centro rūšių. Reabilitacijos centru vadinama ir klinika, kurioje pacientai, prižiūrimi kineziterapeutų ir kitų gydytojų, gali atgauti judėjimo laisvę po traumų, nelaimingų atsitikimų ar sunkių ligų. Vienas dažniausiai pasitaikančių reabilitacijos centro pacientų tikslų – iš naujo išmokti vaikščioti.

Po automobilio avarijos ar kito nelaimingo atsitikimo išgyvenę žmonės, patyrę stuburo ar apatinių kūno dalių sužeidimų, kuriam laikui (arba visam gyvenimui) gali prarasti gebėjimą vaikščioti. Jeigu stuburas nėra pažeistas tiek, kad judėjimo sutrikimai būtų negrįžtami, ilgainiui pacientas pradeda atsigauti. Vis dėlto nuo momento, kai jis suvokia vėl galintis pajudinti kojas, iki gėbėjimo laisvai judėti praeina daugybė savaičių ar net mėnesių. Juos pacientas turi praleisti prižiūrimas reabilitacijos centro specialistų.

Pratimai reabilitacijos centreMokymosi vaikščioti iš naujo“ procesas apima gydymą judesiu, vadinamą kineziterapija, raumenų masažą, paskatinantį minkštųjų audinių atsinaujinimą ir kraujo cirkuliaciją, bei fizioterapiją. Kineziterapija iš pradžių atliekama pasyviai (kai paciento kojas judina ir įvairius pratimus už jį atlieka kineziterapeutas), po to – aktyviai (kai pacientas pamažu pats pradeda vaikščioti). Aktyvi kineziterapija reabilitacijos centre pradedama nuo mažo intensyvumo pratimų, kurių krūvis nedidelis, vėliau pratimų krūvis ir intensyvumas didinamas.

Kineziterapija, atliekama reabilitacijos centre, o esant būtinybei – ir paciento namuose, ne tik suteikia galimybę pradėti vaikščioti „iš naujo“, bet ir gerina įvairių žmogaus kūno organų sistemų veiklą. Kineziterapija yra labai naudinga kaulų sistemai, ypač sąnariams, kurie, pacientui ilgą laiką gulint lovoje ir negalint pajudėti, sustabarėja. Taip pat gydymas judesiu gerina širdies, kraujagyslių veiklą, stiprina venas ir gerina kraujotaką. Yra įrodyta, jog kineziterapija teigiamai veikia ir žmogaus protinius gebėjimus. Ji mažina ar net visiškai pašalina skausmą, o tai mokantis vaikščioti iš naujo yra labai svarbu.

Reabilitacijos centre atliekami masažai ne tik padeda išgydyti pacientą, bet ir leidžia jam atsipalaiduoti. Patyrus sunkių sužeidimų, prireikia daug laiko atsigauti tiek fiziškai, tiek psichologiškai, todėl raminantys ir raumenis stimuliuojantys masažai yra visapusiškai naudinga priemonė vaikščioti iš naujo besimokantiems žmonėms. Tinkamai atliktas masažas pagerina raumenų tonusą, sustiprina sąnarius. Jis labai naudingas sveikstančio žmogaus imuniteto stiprinimui. Kaip ir kineziterapija, masažas pagerina kraujo apytaką. Reabilitacijos centre atliekami ne tik kojų, bet ir rankų, pečių srities, nugaros, galvos masažai.

Dar vienas būdas, padedantis susigrąžinti judėjimo džiaugsmą – gydymas taikant fizioterapiją. Reabilitacijos centro specialistai, pasitelkę tokius fizikinius veiksnius, kaip elektra ar ultragarsas, gali padėti sustiprinti paciento raumenis ir kraujotaką. Mokantis vaikščioti iš naujo raumenų ir kraujagyslių stiprinimas yra labai svarbus, todėl derinant reabilitaciją, fizioterapiją ir masažą, galima pasiekti stulbinančių rezultatų.