Procedūros, dažniausiai atliekamos ortopedijos klinikoje

Ortopedijos klinikos gydytojasKas yra ortopedijos klinika ir kokiai atvejais į ją kreipiasi pacientai?

Ortopedijos klinika – tai gydymo įstaiga, kurioje diagnozuojamos ir gydomos ligos, susijusios su judėjimo sutrikimais, judėjimo funkcijas atliekančių kūno dalių pažeidimais. Į tokią gydymo įstaigą kreipiasi pacientai, kenčiantys sąnarių, rankų ir kojų skausmus, taip pat tie, kurių judėjimas sutriko staiga (po traumos) arba palaipsniui (dėl tam tikros ligos). Kai kuriais atvejais judėjimo sutrikimai gali būti paveldimi. Pavyzdžiui, toks gali būti iškrypusio kojos nykščio sutrikimas, kai ilgainiui iššoka pėdos kauliukas, kuris ne tik sukelia skausmą, bet ir deformuoja estetinį pėdos vaizdą.

Kokios operacijos ir kitos procedūros yra atliekamos ortopedijos centruose?

Ortopedijos centruose itin didelis dėmesys skiriamas paciento judėjimo komfortui, todėl jose naudojama moderni ortopedinė technika, atliekamos įvairaus pobūdžio operacijos, grąžinančios judėjimo džiaugsmą. Tarp tokių operacijų galima paminėti plyšusių raiščių, alkūnės sausgyslės operacijas, „plaktukinių“ kojos pirštų deformacijos pašalinimą, artroskopines peties, kelio, čiurnos operacijas. Į ortopedijos centrą  pacientai gali kreiptis norėdami atstatyti anksčiau turėtas judėjimo funkcijas, normalią kaulų padėtį po traumų. Ortopedijos klinikos specialistai gali pašalinti po anksčiau turėtų operacijų likusias metalines dalis.

Kokios yra populiariausios ortopedijos klinikoje atliekamos operacijos?

Lietuvoje pacientams dažnai atliekamos iškrypusio kojos nykščio, plyšusio kelio menisko ir klubo sąnario endoprotezavimo operacijos. Pirmąjį sutrikimą pacientams pastebėti lengviausia, nes jis matomas išoriškai, tačiau dėl kelio ir klubo sąnarių sutrikimų pirmiausia gali tekti atlikti juos patvirtinančius tyrimus.

Iškrypęs kojos nykštys dar vadinamas iššokusio pėdos kauliuko arba „hallux valgus“ deformacija. Nykštys pasislenka iš įprastos savo pozicijos ir krypsta link kitų pirštų, o jo sąnarys – „kauliukas“ – iššoka, parausta ir tampa skausmingas. Iškrypęs kojos nykštys dažniausiai atsiranda dėl avalynės siauru priekiu ir aukšta pakulne dėvėjimo, tačiau gali būti ir paveldimas. Šis pėdos sąnarių sutrikimas ypač būdingas moterims, bet gali pasitaikyti ir vyrams. Ortopedijos klinikoje atliekamos operacijos metu pašalinama susidariusi kaulo kremzlės atauga. Pėdos nykštys tokiu būdu grąžinimas į normalią padėtį, o pėdos kraujagyslės sutvarkomos taip, kad vėl tinkamai atliktų savo funkcijas ir estetiškai atrodytų.

Kelio meniskas yra būtinas, kad koja atliktų normalią atraminę funkciją, jis jungia šlaunikaulį ir blauzdikaulį. Artroskopinė plyšusio kelio menisko operacija atliekama pacientams, kurių kelio meniskas įplyšta arba visiškai atitrūksta nuo likusio kelio sąnario. Dažniausiai tai nutinka traumos metu arba dėl per didelio fizinio krūvio sportuojant. Ortopedijos centre kelis apžiūrimas ir operuojamas prietaisu, turinčiu miniatiūrinę videokamerą – artroskopu, dėl kurio ši procedūra ir gavo tokį pavadinimą. Jeigu meniskas yra įtrūkęs, jis operacijos metu susiuvamas, o jeigu jis visiškai atplyšęs, atitrūkusios dalys visiškai pašalinamos iš kelio.

Klubo sąnario endoprotezavimas – dar viena operacija, kurią ortopedijos klinikos specialistai atlieka itin dažnai. Šios operacijos metu klubo sąnarys dėl jo nusidėvėjimo yra pakeičiamas dirbtiniu, tiksliau, dirbtinėmis pakeičiamos kai kurios šio sąnario dalys. Endoprotezavimas reikalingas tada, kai sudyla klubo sąnario kremzlė, ir žmogus nebegali vaikščioti, nejausdamas skausmo. Dažniausiai klubo sąnarį tenka keisti vyresnio amžiaus pacientams. Operacijos metu sudilusi kremzlė pakeičiama iš tvirtos medžiagos pagamintu implantu.