Peties skausmą gali sukelti ankštumo sindromas

Skauda petįDėl anksčiau patirtos peties traumos, per didelio ar per mažo fizinio krūvio, nuolatinio pasikartojančių judesių atlikimo kyla rizika patirti sveikatos sutrikimą, vadinamą peties ankštumu. Pagrindinis jo požymis – pasikartojantis ir ilgą laiką besitęsiantis peties skausmas. Kas yra peties ankštumo sindromas? Kodėl jis atsiranda? Ką daryti, jei jis pradėjo jus varginti?

Peties ankštumas – kas tai?

Peties ankštumas – tai natūralios peties sąnario būklės sutrikimas, kai tarp mentės ir žastikaulio yra užspaudžiamos kraujagyslės ir tepalinis maišelis, kurio paskirtis – sutepti peties sąnarį sudarančias dalis. Kai šis maišelis nebegali tinkamai atlikti savo funkcijų, kyla trintis tarp mentės ir žastikaulio, atsiranda uždegimas, kurį lydi peties skausmas.

Peties ankštumo priežastys

Su peties ankštumo sutrikimu susiduria žmonės, kurių darbe ar sportinėje veikloje dažnai tenka atlikti judesius, kai rankos keliamos virš galvos, suneriamos už nugaros arba atliekama daug ir intensyvių sukamųjų rankos judesių. Užtenka vieną kartą „persistengti“ atliekant tokius pratimus, ir gali pradėti kankinti peties skausmas. Dažniausiai su peties ankštumo problema susiduria plaukikai, krepšininkai, sunkų fizinį darbą dirbantys žmonės.

Peties ankštumą taip pat gali paskatinti anksčiau patirtos peties traumos, peties sąnario uždegimas, infekcija.

Kai kankina peties skausmas

Kaip ir bet kuris kitas sveikatos sutrikimas, efektyviausiai peties skausmas gali būti išgydytas į gydytoją kreipiantis iš karto jį pajutus. Net iki 70 procentų atvejų peties skausmo priežastimi tampa būtent peties ankštumas, todėl nereiktų patiems spėlioti, dėl ko kilo skausmas, ir kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Anksti diagnozuotas peties ankštumas bei jį lydintis peties skausmas gali būti išgydyti kineziterapijos ir vaistų deriniu. Jeigu peties ankštumas diagnozuojamas vėlai (tepaliniam maišeliui jau visiškai nebeatliekant savo funkcijų), vienintelis kelias jį išgydyti tampa operacija.

Artroskopinio peties ankštumo pašalinimo operacija

Peties ankštumo sutrikimas riboja paciento judesius ir kelia skausmą. Artroskopinio peties ankštumo pašalinimo operacija leidžia atsikratyti šių nemalonių pojūčių. Procedūra atliekama taikant bendrąją arba regioninę nejautrą, chirurginiu būdu padarant negilius pjūvius ir naudojant artroskopą, kuris per šiuos pjūvius patenka į peties sąnarį.

Atroskopas – tai mažas operacijose naudojamas įrenginys su video kamera, kuris leidžia apžiūrėti sąnarį „iš vidaus“. Per 30-90 minučių trunkančią procedūrą artroskopu apžiūrimas sąnarys, pašalinama nereikalinga, savo funkcijas praradusi mentės dalis ir sugrąžinamos anksčiau turėtos peties sąnario funkcijos. Po gijimo periodo peties skausmas išnyksta.