Kai ramybės neduoda iššokęs pėdos kauliukas
Yra dvi pagrindinės priežastys, dėl kurių tikriausiai skaitote šį straipsnį. Pirmoji: iššokęs jūsų pėdos kauliukas kelia didelį skausmą. Antroji: skausmo dar nejaučiate, bet jums nepatinka tai, kaip atrodo „naujoji“ jūsų pėda. Bet kuriuo atveju jums reikėtų kreiptis į patyrusį ortopedą.
Nuo iššokusio pėdos kauliuko problemos kenčia daugybė vyrų (ir dar daugiau moterų) visame pasaulyje. Pagrindinė šios pėdos deformacijos priežastis – netinkama, tačiau labai madinga avalynė: batai, kurių kulnas aukštesnis nei keturi centimetrai, dar blogiau jei jie siaurėja priekyje. Dažnai dėvint tokią avalynę, kojos nykštys pradeda krypti link kitų pirštų, o kaulas, jungiantis jį ir pėdą, priešingai – „lįsti“ į išorę.
Tikriausiai teko matyti bent vieną pagyvenusią moterį, kurios kojų pirštai, išlindę iš vasarinių batelių, yra susigrūdę vienas prie kito, o nykštys sąnarių vietose išsiklaipęs. Jei nuolat dėvite aukštakulnius ir neleidžiate kojoms pailsėti, didelė tikimybė, kad po kurio laiko taip atrodys ir jūsų pėda. Ką daryti, kad taip neatsitiktų? Kaip išvengti iššokusio pėdos kauliuko, kitaip vadinamo hallux valgus?
Žinoma, geriausia prevencinė priemonė yra tinkama avalynė. Ji neturi deformuoti natūralios pėdos formos: batų kulnai neturi būti nei visiškai žemi, nei pernelyg aukšti, o padas turi būti šiek tiek išlenktas. Kuo aukštesnis batų kulnas ir kuo siauresnis jų priekis, tuo didesnė tikimybė susidurti su iššokusio pėdos kauliuko problema. Norint jos išvengti taip pat reiktų stengtis pėdas palepinti vandens procedūromis, jas mankštinti, retsykiais pavaikščioti basomis, jei reikia – naudoti specialius pėdų įtvarus.
Moterims iššokęs pėdos kauliukas yra itin jautri problema: šio defekto paveiktos pėdos praranda estetinį vaizdą. Antra vertus, būtent dėl šios priežasties moterys linkusios greičiau kreiptis į gydytoją. Vyrai į jį kreipiasi tik tada, kai iškrypusio kauliuko sukeltas skausmas pradeda trukdyti normaliai gyventi.
Vos pastebėjus, kad nykščio kauliukas rausta ir išryškėja, darosi skausmingas, koja tinsta ir greitai pavargsta, reiktų kreiptis į specialistą. Jei skausmas tapo nepakeliamas, įtvarai ir kiti tokiais atvejais taikomi „konservatyvūs“ gydymo metodai nepadės: gali prireikti operacijos, vadinamos iššokusio pėdos kauliuko korekcija.
Atlikus nejautrą, operacijos metu pašalinamos nereikalingos kaulinės ataugos, kurios judant kelia skausmą. Tokia procedūra trunka nuo keliolikos minučių iki pusantros valandos – trukmė priklauso nuo to, kiek sudėtinga yra iššokusio pėdos kauliuko situacija. Operacijos metu atkuriama normali pėdos padėtis, atstatomas iškrypęs pėdos kaulas. Praėjus keletui mėnesių pacientas visiškai atgauna darbingumą, vėl gali laisvai judėti.
Kai kuriais atvejais iššokęs pėdos kauliukas gali būti paveldimas. Jei jūsų artimieji turi tokią problemą, rizika ir jums su ja susidurti gerokai išauga. Tokiu atveju ypač svarbu kuo anksčiau imtis prevencinių priemonių ir saugoti savo pėdas.