Ką pravartu žinoti apie protinius dantis
Įprastai kiekvienas pilnametystės sulaukęs žmogus turi 32 dantis. Tačiau sulaukus 18-25 metų, ima dygti ir papildomi dantys, kurie vadinami protiniais dantimis. Tokį vardą jie gavo dėl to, kad išdygsta jau suaugusiam žmogui (neva tokio amžiaus kiekvienas jau turėtų būti protingas). Protinių dantų vieta – pačioje dantų eilės pabaigoje. Odontologai juos vadina aštuntaisiais dantimis. Kartais gali išdygti ir ne visi 4 proto dantys, o ir jų dygimo laikas gali kiek svyruoti į vieną ir į kitą pusę. Retais atvejais protiniai dantys ima dygti ir šešiolikmečiams ar septyniolikmečiams, taip pat ir vyresniems nei 25-erių metų žmonėms. Pasitaiko atvejų, kad šie dantys neišdygsta visiškai, ir tai normalu, kadangi jie ypatingų funkcijų neatlieka – žmogui pilnai apkanka ir 28 turimų dantų.
Kokių problemų atsitinka dygstant ir augant protiniams dantims?
Kai šie papildomi dantys dygsta ir auga, žmogus patiria nemažai diskomforto. Pirma, protinių dantų dygimą lydi didžiuliai skausmai. Kartais be nuskausminamųjų žmogus negali iškęsti nė vienos dienos. Būna ir tokių laimingųjų, kurie jaučia, kad protinis dantis dygsta, tačiau didesnių skausmų nepatiria. Tai labai individualu. Dažniausia problema, su kuria susiduria tie, kuriems dygsta protinis dantukas – tai įvairios pastarojo patologijos. Protinis dantis dažnai vystosi netipiškai: auna ne ta kryptimi, kuria reikėtų, ima remtis į šalia esantį dantį, jį spaudžia, sukeldamas jam grėsmę sugesti. Kai protinis dantis ima spausti aplinkinius dantukus, jie gali nežymiai pasislinkti, sutrikdydami taisyklingą sąkandį. Taip pat protinis dantis labai lėtai prasikala: šis procesas gali užtrukti net iki metų ar ilgiau. Iš karto galima pajusti, kad protiniai dantys jau kalasi: toje vietoje dantenos pabrinksta, patinsta, skauda. Dantenoms pakilus, susiformuoja tarsi kišenėlė, kuriose kaupiasi maisto likučiai. Kišenėlę labai sunku išvalyti – tam reikia specialių įgūdžių ir priemonių. Beje, šioje terpėje gali veistis bakterijos ir mikroorganizmai, dažnai sukeliantys infekcijas, burnos ertmės uždegimus, todėl pastebėjus, kad dygsta protinis dantis, reikėtų nedelsiant pasikonsultuoti su savo odontologu.
Ar protinio danties šalinimas – gera išeitis?
Odontologai teigia, kad netinkamai išaugusius protinius dantukus visgi reikėtų šalinti. Pasekmės gali būti skaudžios: beveik visais atvejais protinis dantis pažeidžia šalia esantį, iki tol buvusį sveiką dantį. Blogai išdygę ir augantys protiniai dantys sukelia ir dantų ėduonį, kurį išgydyti kur kas sudėtingiau negu kad paprastų dantų ėduonį. Odontologai pastebi, kad, išrovus protinį dantį, gyvenimo kokybė nė kiek nenukenčia, taigi atidėlioti šios procedūros tikrai neverta. Kokios pasekmės bus juntamos po protinio dantuko šalinimo? Gydytojai teigia, kad nemalonų pojūtį jusite tik pirmąsias dienas po danties ištraukimo, vėliau toji vieta, kur buvo protinis dantis, bus kiek patinusi. Po kelių dienų patinimas atslūgs ir galėsite gyventi įprastą gyvenimą.