Ką reikia žinoti apie ortodontijos paslaugas?
Ortodontija – tai odontologijos šaka kurios pagrindinis tikslas yra spręsti netaisyklingo sąkandžio ir įvairias dantų tiesinimo problemas. Verta pabrėžti, jog taisyklingos formos dantys nėra vien estetinis faktorius kuriuo žmogus turėtų pasirūpinti.
Jei dantys yra netaisyklingi, tai gali privesti prie pakankamai rimtų sveikatos problemų kaip dantų suirimas ar skausmai skrandyje.
Šios srities specialistai, kaip pavyzdys, ortodontai Vilniuje, padeda spręsti burnos ir dantų defektus, juos tiesinti ir rūpintis kitomis anomalijomis.
Šiame straipsnyje – apie pagrindines ortodontinio gydymo ypatybes. Kaip žinia, tokio tipo gydymą geriausia pasirinkti kuo anksčiau gyvenime, kadangi greičiau bus pasiekti norimi rezultatai.
Ortodontinio gydymo ypatybės
Kaip jau sakėme, kuo anksčiau pradėsime spręsti sąkandžio ir kitas dantų problemas, tuo greitesnius rezultatus pavyks pasiekti. Tai geriausia yra daryti vaikystėje arba paauglystėje kuomet patys dantys dar nėra pilnai išaugę, o formą dar galima lengvai reguliuoti.
Ekspertai pirmąjį apsilankymą pas ortodontą rekomenduoja atlikti kai vaikui yra aštuoneri metai. Tiesa, ne daugelis vaikų suvokia tokio vizito būtinybę. Jei neplanuojate vykti pas ortodontą, tuomet bent jau nuvykite pas odontologą jeigu įtariate sąkandžio ar kitas dantų problemas. Specialistas jus tuomet „užrašys“ pas ortodontą.
Paprastai tokiam gydymui yra pasitelkiami dviejų pagrindinių tipų aparatai – arba laisvai išsiimami arba tie kurie privalo išlikti burnoje visą gydymo laikotarpį. Plokštelės yra pats populiariausias aparatas kurį galima laisvai išsimti ir yra dažniausiai naudojamas tais atvejais kai dantų deformacijos nėra didelės ir taisytinos.
Kitais atvejais, yra naudojami breketai arba kitaip – fiksuoti aparatai skirti spręsti rimtoms ortodontinėms problemoms ir geba atlikti savo darbą atlikti tiesinant dantis ir koreguojant jų sąkandį.
Patį procesą taip pat galima išskirstyti į 2 pagrindines fazes. Pirmoji yra dar kitaip vadinama aktyviąja. Fazės metu, apsilankymai pas ortodontą turi būti kas maždaug 1-2 mėnesius, priklausomai nuo situacijos.
Vėliau seka pasyvioji gydymo fazė, kitaip dar žinoma kaip retencija. Šio etapo trukmė priklauso nuo pasiektų rezultatų, patologijos ir t.t. Kartu čia jau yra ir nuimami breketai, o vietoje jų yra įstatomi reteineriai, kurių tikslas bus išlaikyti sąkandį teisingoje vietoje.
Paprastai šis antras žingsnis užtrunka iki 2-3 metų. Taisyklingam sąkandžiui formuoti gali prireikti ir kelių ortodontinių aparatų, jei situacija yra sudėtingesnė. Tokiu atveju pasyvusis gydymas gali užtrukti ir ilgiau.
Kuo skiriasi breketai nuo plokštelių ir kaip prižiūrėti dantis gydymo metu?
Apart to, jog breketai yra ilgalaikė priemonė, o plokštėlės – išiimamos, šie du aparatai taip pat turi ir kitų svarbių skirtumų.
Kaip žinia, breketus yra prižiūrėti kur kas sudėtingiau, kadangi visą gydymo laikotarpį jie negali būti išimami. Čia reikės labiau stengtis, jog tarpuose nesikauptų maistas, papildomos dantų apnašos, o dantys – nekeis spalvos.
Žinoma, net ir nešiojant breketus, dantis ir toliau reikės valytis šepetėliu. Tiesa, tai daryti reikėtų kur kas kruopščiau ir atsargiau. Tai negalios nešiojant plokšteles, kadangi jas galėsite tiesiog išimti kuomet valotės dantis ir kartu išsiplauti ortodontinį aparatą;
Kartu reikės pradėti naudoti ir skalavimo skystį. Jis padės lengviau ištirpdyti susidariusias apnašas ir tai parekomenduotų kiekvienas ortodontas. Specialistas taip pat geriausiai galės pasakyti kokį skystį reikėtų pasirinkti.
Pabaigai
Trumpai aptarėme tai kas yra ortodontinis gydymas. Galima sakyti, jog tai – puiki išeitis tiems kurie nori susitvarkyti turimas problemas dėl kreivų dantų ar blogo sąkandžio. Tiesa, priklausomai nuo situacijos, pats gydymo procesas gali užtrukti ir nemažai laiko.